
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 10.18 mm |
| Width | 8.41 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Number of Pins | 3 |
| Height | 4.83 mm |
| Thickness | 4.44 mm |
| Radiation Hardening | No |
| Voltage | 26 V |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Dropout Voltage | 500 mV |
| Min Input Voltage | 16.75 V |
| Output Current | 1 A |
| Output Voltage | 15 V |
| Output Type | Fixed |
| Lifecycle Status | Active |
| Max Supply Voltage | 14.55 V |
| Min Supply Voltage | 16.75 V |
| Max Output Current | 1 A |
| Quiescent Current | 15 mA |
| Max Input Voltage | 26 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Nominal Output Voltage | 15 V |
| Max Output Voltage | 15.45 V |
| Number of Regulators | 1 |
| Load Regulation | 150 mV |
| Line Regulation | 150 mV |
| Min Output Voltage | 15 V |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 64 dB |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | Positive |
| Packaging | Tube |
Stock: 484
Distributors
pcbx
Unit Price$1.63976
Ext.Price$1.63976
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $1.63976 | $1.63976 |
| 10 | $1.21400 | $12.14000 |
| 25 | $1.10799 | $27.69975 |
| 50 | $1.06369 | $53.18450 |
| 100 | $1.02116 | $102.11600 |
| 300 | $0.98033 | $294.09900 |
| 500 | $0.94113 | $470.56500 |
| 1000 | $0.90350 | $903.50000 |
| 3000 | $0.86737 | $2602.11000 |
| 5000 | $0.83270 | $4163.50000 |
